Mouse Comparison
Key highlights
Clutch GM41 Lightweight Wireless
- 74g lightweight design
- 20K DPI PixArt PAW-3370 sensor
- 60M Omron switches
- 80-hour battery life
- 1ms wireless latency
- Fast-charging dock included
Technical overview
Clutch GM41 Lightweight Wireless
MSI Clutch GM41 Lightweight Wireless Gaming Mouse & Charging Dock, 20,000 DPI, 60M Omron Switches, Fast-Charging 80Hr Battery, RGB Mystic Light, 6 Programmable Buttons, PC/Mac
The MSI Clutch GM41 Lightweight Wireless Gaming Mouse delivers precise control for competitive PC and Mac gaming with its PixArt PAW-3370 sensor offering up to 20,000 DPI and 1ms low-latency 2.4G wireless connectivity. Ultra-light at 74g, it features Omron switches rated for 60 million clicks, ambidextrous ergonomic design, 6 programmable buttons, and up to 80 hours battery life with fast charging dock. Dimensions measure 7.5 x 5.5 x 2.5 inches.
Connection
| Spec | Clutch GM41 Lightweight Wireless |
|---|---|
| Connection Type | Wireless |
| Bluetooth | No |
Features
| Spec | Clutch GM41 Lightweight Wireless |
|---|---|
| RGB Lighting | Yes |
| DPI Switch Button | Yes |
| Profile Switch Button | No |
| Use While Charging | No |
| Gesture Support | No |
General Info
| Spec | Clutch GM41 Lightweight Wireless |
|---|---|
| Brand | MSI |
| Category | Gaming |
| Hand Size | Medium |
| Sensor Model | PixArt PAW3370 |
| Onboard Memory Profiles | Unknown |
| Bluetooth Version | Unknown |
| Warranty (Years) | 2 |
| Release Year | 2021 |
| Usage Type | Gaming |
Power
| Spec | Clutch GM41 Lightweight Wireless |
|---|---|
| Battery Life (hours) | 80 h |
| Wireless Charging | Yes |
| Rechargeable Battery | Yes |
| Removable Battery | No |
Performance
| Spec | Clutch GM41 Lightweight Wireless |
|---|---|
| Max DPI | 20000 |
| Minimum DPI | 100 |
| Polling Rate | 1000 Hz |
| Max Speed (IPS) | 400 IPS |
| Max Acceleration (G) | 50 G |
| Adjustable DPI | Yes |
Buttons
| Spec | Clutch GM41 Lightweight Wireless |
|---|---|
| Total Buttons | 6 |
| Side Buttons | 2 |
| Programmable Buttons | 6 |
Design
| Spec | Clutch GM41 Lightweight Wireless |
|---|---|
| Weight | 74 g |
| Orientation | Ambidextrous |
| Tilting Scroll Wheel | No |
| Thumb Scroll Wheel | No |
| Extra Weights Included | No |
| Cable Length | Unknown |
| Height | 39.9 mm |
| Width | 66.0 mm |
| Thickness | 38.3 mm |
User Reviews
Clutch GM41 Lightweight Wireless
No reviews yet
Be the first. Use your experience to help others in the community make a decision.
1 mouse in comparison